Parkety a jejich renovace podlah

  • -

Parkety a jejich renovace podlah

Category : Články partnerů

Navzdory obrovskému množství nových typů podlah, které nabízejí dnešní moderní výrobci, mnozí z nás raději zvolí klasickou dřevěnou podlahu  nebo  parkety. Parkety jsou přirozeně stále jednou z variant, která ukazuje styl a vkus majitele domu nebo bytu, ale především jde o kvalitní přírodní podlahu. Má mnoho výhod a je velmi oblíbená. Renovace podlah je také možná.

Parkety dříve a dnes

Jestliže máme parkety schované pod kobercem nebo jinou podlahovou krytinou, měli bychom uvažovat nad tím, jak ji vylepšit a zrenovovat, aby byla opět taková, jakou jsme si ji pořídili před lety. K tomu je potřeba především odbornost a praxe. Pracovníci takových firem, které se renovacemi podlah zabývají nám v tom mohou pomoci. Navíc naše laická neodbornost by mohla takové podlaze spíše uškodit. Technik firmy nám nejdříve zhodnotí situaci a navrhne možné řešení. Parkety se dají zrenovovat jen v případě, že nevykazují stopy hniloby nebo plísně.

Parketové podlahy mají také výhody a renovace podlah

Parkety jsou z přírodního dřeva, jde tedy o ekologickou pokládku podlahy. Navíc parkety vypadají dokonale a esteticky, jsou odolné, pevné a dávají místnosti určitý nádech jedinečnosti. Přírodní dřevo vypadá nejen krásně, ale má také vynikající výkonové vlastnosti, mají výborné tepelně izolační vlastnosti, a protože jsou odolné, vydrží nám i několik desítek let. Pokládka parketové podlahy je také jednoduchá, ale s renovací bychom se měli obrátit na odborníky.

renovace kazetové podlahy Praha 3

Technologický postup je nutné dodržet

Při renovaci podlah je potřeba především dodržet pracovní postup. Výsledek pak bude určitě lepší a musíme především vystěhovat veškerý nábytek z místnosti. Renovaci začínáme broušením na hrubo. Pomocí výkonné brusky a hrubozrnného brusného papíru podlahu musíme vybrousit tak, abychom odstranili starý nátěr a lak, popřípadě rýhy od domácích mazlíčků. Jestliže nám také některé parketové dílce nedrží pohromadě, jsou mezi nimi dokonce mezery, musíme vše odstranit. Špatné parkety lze dobře vyloupnout a vyměnit za nové. Musíme ale podklad dobře vyčistit, vyhladit a pak je teprve možné parketový díl nalepit. Co se týká mezer mezi jednotlivými prkny nebo jiných nedokonalostí v podobě prohlubní a dolíků, tady nám pomůže například speciální tmel k tomu určený. Nanášet jej můžeme celoplošně nebo jen na postižená místa.

A co dál…

Po důkladném zaschnutí tmelu je potřeba opět popadnout do ruky brusku a brousit a brousit a brousit. Tentokrát jemným brusným papírem, abychom docílili hladkého povrchu. Prach z broušení je velmi jemný a dostane se téměř všude, je proto velmi nutné všechen prach poté vysát výkonným vysavačem. Jakmile to budeme mít hotové, můžeme popřemýšlet o tom, jakou zvolíme povrchovou úpravu při renovaci podlah.

Lak nebo vosk

Povrchová úprava každé dřevěné podlahy a parket má za úkol takovou podlahu chránit před mechanickým poškozením. Lakování je nejčastější metodou a je třeba jej provést až ve třech vrstvách. Zatížit podlahu pak lze až zhruba po třech dnech. Voskování nebo dokonce olejování je také jednou z metod povrchové úpravy pro dřevěné podlahy, ale i takovou práci, stejně jako lakování bychom měli přenechat odborníkům, kteří ví, jak svou práci dělat dobře a zodpovědně.