Vykouzlete si jedinečný interiér s pomocí benátského štuku

  • -

Vykouzlete si jedinečný interiér s pomocí benátského štuku

Category : Články partnerů

Způsobů, jak si nechat vymalovat stěny v interiéru, je opravdu mnoho. Od klasických výmaleb, přes tapety až po kreativnější způsoby výmalby, kam patří například benátský štuk, který je jakousi luxusnější formou výmalby. Vašemu interiéru dodá punc luxusu a elegance, které nenajdete úplně všude. Co to vlastně benátský štuk je?

Stará technika je opět v módě

Benátský štuk získává v posledních letech na popularitě. Víte ale o tom, že byl používán již ve starověku, kdy jeho nejzlatější časy byly v době italské renesance? Během všech let se původní receptura změnila – pro naše potěšení k lepšímu. Celý proces výroby benátského štuku je jednodušší nejen díky moderním technikám, ale i kvalitním materiálům, se kterými pracujeme.

Malířství Brno

Malíři Brno jsou specialisté.

Štuk jako umělý mramor

Díky svému vzhledu je benátský štuk často nazýván i jako umělý mramor, na rozdíl od něj však štuk nemá spáry. Pokud se vám benátský štuk líbí, potěší vás, že jej lze aplikovat téměř na jakýkoliv povrch. Beton, dřevo, ale ani sádrokarton nejsou problém. Stačí, aby byl povrch správně přichystán.

Prostor bude vypadat větší

Pokud nevíte, jak benátský štuk vypadá, jist ě vás bude zajímat, že je pro něj typický lesklý a hladký povrch, díky němuž lze výrazně změnit konečné působení prostoru na člověka. Vzhledem k lesku benátského štuku lze prostor opticky zvětšit. Díky tomu bude místnost vypadat vzdušnější, větší, ale i originálně a elegantně. Jde o alternativu oproti klasické výmalbě, tapetám či obkladům.

Jak se benátský štuk aplikuje?

Tak jako je tomu při každé specifické činnosti, i tvorba benátského štuku má svá vlastní pravidla, kterých je třeba se držet. Pokud se splní všechny náležitosti, na konci získáte luxusně vypadající pokoj. Jako první se na stěny nanáší speciální tmel, díky němuž se dosáhne vzhledu reliéfu. Tmel se aplikuje v různých směrech tak, aby na stěně nevznikla jednolitá plocha. Přebytek tmelu se po zaschnutí zabrušují. V této chvíli máte základní vrstvu, jež musí dobře proschnout.

Poté přichází na řadu aplikace dalších vrstev – bílého a barevného štuku, kdy jsou vrstvy v různých odstínech, aby se dosáhlo specifického efektu.  Jako poslední přichází na řasu zbroušení povrchu a jeho následné vyleštění ocelovou špachtlí pomocí krouživých pohybů. Pokud chcete mít benátský štuk v místech s vyšší vlhkostí, přichází na řadu i ošetření voskem, které zvýší voděodolnost štuku.

Vzhledem k vysoké variabilitě této techniky lze benátský štuk aplikovat nejen na rovné stěny, ale i na různé výklenky či sloupy. Stěna s benátským štukem má jednoduchý vzhled, ten však vypadá velmi luxusně až okázale.